Predtým, než uvedieme jednotlivé goniometrické funkcie, poďme si povedať niečo o uhlových jednotkách. My sme zvyčajne zvyknutý merať uhol v stupňoch. Celý uhol je teda 360​​°. Matematicky presnejšie je ale použitie radiánov (rad). Tieto jednotky sú založené na jednotkovom kruhu.
Plný uhol (360°) sa rovná 2*Pi radiánov, 180°=Pi radiánov, atď. Vzťah medzi nimi je radian=(stupne*Pi)/180. Goniometrické funkcie sa používajú na výpočet strán a uhlov v trojuholníkoch a v iných rovinných i priestorových útvaroch. Všetky trigonometrické funkcie sú periodické – po určitom intervale sa ich hodnoty opakujú.
Funkčná hodnota funkcie sínusu je definovaná ako pomer dĺžky protiľahlej odvesny k uhlu a dĺžky prepony trojuholníka. Amplitúda funkcie je 1 a perióda 360°, teda 2*Pi radiánov. Grafom funkcie je tzv. sínusoida (sínusovka).
Parametrom funkcie sin() je uhol v radiánoch (float) a výstupnou hodnotou je sínus pre daný uhol medzi -1 a 1 (double).
Funkcia cos() sa používa na určenie kosínusu danej hodnoty. V pravouhlom trojuholníku je definovaná ako pomer priľahlej odvesny a prepony. Pre označenie tejto funkcie sa obvykle používa skratka cos a jej grafom je kosínusoida. Sínusoida a kosínusoida sú si podobné. Kosínusoida je vlastne sínusoida posunutá o Pi/2 radiánov doprava. Medzi funkciami sin() a cos() platí prevodný vzťah sin(x)=cos(x-Pi/2). Perióda = 2*Pi, amplitúda = 1.
Parametrom funkcie cos() je uhol v radiánoch (float) a výstupnou hodnotou je kosínus pre daný uhol medzi -1 a 1 (double).
Poslednou goniometrickou funkciou, s ktorou môže Arduino pracovať, je funkcia tangens. V pravouhlom trojuholníku je definovaný ako pomer protiľahlej a priľahlej odvesny. Pre označenie tejto funkcie sa obvykle používa skratka tg (niekedy tn alebo tan) a jej grafom je tangentoida. Má periódu jedného Pi. Rozsah hodnôt je od plus do mínus nekonečno.
Parametrom funkcie tan() je uhol v radiánoch (float) a výstupnou hodnotou je tangens pre daný uhol (double).
Tento text je preložený a upravený zo stránok arduino.cc pod licenciou Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0.
Na meranie atmosférického tlaku Arduinom je vhodný senzor BME280 alebo BMP280 od firmy Bosch. Senzor ideálny do domácej meteostanici. V nasledujúcom článku popíšem rozdiely, zapojenie a ukážkový program z knižnice. Po vyskúšaní merania teplôt a vlhkosti so senzormi...
Arduino MEGA 2560 je navrhnutý pre komplexnejšie projekty. Má väčší priestor pre program, takže sa využíva pre 3D tlačiarne a projekty robotiky. To dáva projektom dostatok priestoru. K tejto doske nájdete aj rôzne shieldy. Medzi najpoužívanejšie patrí napr. ...
Arduino LilyPad je zamýšľaný pre projekty “e-textil“. Môže byť v šitý do tkaniny spolu so senzormi, napájaním a s ohybnými vodičmi. Osadený je známym čipom ATmega328...