Terárne operátory alebo označované aj ako podmienené operátory sú pomerne neobvyklé. Preto bude vhodné, ak si objasníme i aj ich význam. Máme napríklad výpočet, ktorý potrebujeme previesť, v závislosti na nejakej podmienke, jednu z dvoch variant (pochopiteľne odlišných). Výsledok výpočtu priraďujeme vždy rovnakej premennej. Pokiaľ naviac je časť výrazu, popisujúca výpočet oboch variant zhodná, jedná sa o typický príklad využitia podmieneného výrazu.
Ak je podmienka pravda, platí vyraz_1, ak nie je, platí vyraz_2. Podmienka aj výrazy môžu byť akokoľvek zložité. Vždy je možné ich rozpísať za pomoci if else.
podmienka ? vyraz_1 : vyraz_2
Operátor ? je jediným operátorom jazyka, spájajúcim tri argumenty. Jeho význam ilustruje nájdenie menšej z dvoch hodnôt x a y zápisom:
z = x < y ? x : y;
ktorý interpretujeme takto: do premennej z ulož hodnotu x, ak je splnená podmienka x < y, inak tam ulož hodnotu premennej y.
Väčšinou sa podmienený výraz nepoužíva, pretože príkaz if – else je oveľa čitateľnejší. V niektorých prípadoch (klasických) je však užitočný, napr. konverziou znaku na malé písmená:
c = (c >= 'A' && c <= 'Z') ? c + ('a' - 'A') : c;
Tento text je preložený a upravený zo stránok arduino.cc pod licenciou Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0.
Na meranie teploty a vlhkosti v interiéry som vyskúšal známe senzory DHT11 (modrý) a DHT22 (biely). V článku som spomenul rozdiely, zapojil senzory s Arduinom Nano, vyhľadal vhodnú knižnicu, vyskúšal nejaké tie programy a samozrejme niečo som i nafotil. ...
Program KiCad je open source nástroj pre návrh schémy a plošných spojov. Umožňuje vytváranie vlastných knižníc a pomocou externých nástrojov import a export pre iné systémy. Tiež podporuje zobrazenie...
Dióda je elektrotechnická súčiastka s dvoma elektródami, označovanými ako anóda a katóda, ktorá sa vyznačuje veľmi odlišným tvarom Volt-Ampérovej charakteristiky v závislosti na polarite priloženého napätia. Po pripojení anódy na kladnejšie napätie ako je na...